Jelenia Góra to czwarte, pod względem liczby mieszkańców, miasto Dolnego Śląska – zgodnie z danymi statystycznymi mieszka tu przeszło 80 tys. mieszkańców – położone nad Bobrem w kotlinie śródgórskiej. W latach 1975-1998, gdy w Polsce było 49 województw, Jelenia Góra była stolicą jednego z nich. Dziś to miasto na prawach powiatu. Jelenią Górę tworzą dzielnice: Zabobrze, Zatorze, Śródmieście, Goduszyn, Maciejowa, Grabary, Strupice, Cieplice Śląskie-Zdrój, Jagniątków, Sobieszów. Dużą część z nich stanowią, włączone w granice administracyjne, dawniej odrębne miejscowości, a nawet miasta – na przykład Cieplice bądź Sobieszów. Najmłodszą dzielnicą jest, położony najbliżej Karkonoszy, Jagniątków (od 1998 r.).

Miasto pełne zabytków

Jelenia Góra to stare, zabytkowe miasto. Do naszych czasów zachowało się tu dużo architektonicznych zabytków. Prawdopodobnie, już w XIV-tym stuleciu miasto otoczone było murami miejskimi z bastejami. W murach obronnych znajdowały się trzy bramy z basztami: przy ul. Długiej, Zamkowa i Wojanowska. Po dziś dzień zachowały się tylko resztki niegdysiejszych obwarowań: Brama Wojanowska z wieżą, resztki murów wplecione w inne budowle m.in. przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Zamkowa i Grodzka. W centrum starego miasta znajduje się Plac Ratuszowy z Ratuszem Miejskim pochodzący z poł. XVIII wieku. W początkowym okresie lat 70-tych XX wieku wyburzono większość dawnych kamienic w obrębie rynku. Teraźniejsza zabudowa wokół ratusza miejskiego powstała w latach 70-tych i jest stylizowana na starą (pozostawiono zaledwie sześć fasad dawnych kamienic). W centrum Jeleniej Góry znajdują się także zabytkowe świątynie: kościół pw. Św. Erazma i Pankracego – najstarsza budowla sakralna Jeleniej Góry (1552 r.), kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII wieku – największa świątynia w mieście, kościół Najświętszej Marii Panny, obecnie cerkiew prawosławna Świętych Piotra i Pawła również z XVIII w., kaplica Św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej bastei bądź zespół kościoła ewangelickiego z początku XVIII wieku: kantorówka, obecnie dom parafialny.

Jelenia Góra miasto kultury

Jelenia Góra to także miasto kultury. Funkcjonują tu teatry (C.K. Norwida i Teatr Animacji), Filharmonia Jeleniogórska, kina, mnóstwo galerii, muzeów, dynamicznie działa Jeleniogórskie Centrum Kultury, które jest organizatorem większości wydarzeń kulturalnych w mieście (Liga Rocka, Krokus Jazz Festiwal, Wrzesień Jeleniogórski, Festiwal Filmów Komediowych „Barejada”, Finał WOŚP). W Jeleniej Górze zostały założone Kabaret Paranienormalni i Kabaret Paka oraz zespoły: punkrockowy Fort BS i Leniwiec.

Turystyka

Jelenia Góra to również Uzdrowisko Cieplice, jakie rokrocznie odwiedzają rzesze kuracjuszy oraz przedgórskie dzielnice: Cieplice, Jagniątków, Sobieszów, które dysponują bogatą bazą turystyczną i są dobrym punktem do wypraw w Karkonosze. Na terenie Jeleniej Góry znajduje się Zamek Chojnik (Sobieszów).

 

 

Jelenia Góra szlaki turystyczne z Jeleniej Góry.

Z Jeleniej Góry najłatwiej wyjść na wycieczkę w Karkonosze z Jagniątkowa lub z Sobieszowa.

Szlaki turystyczne z Jagniątkowa

W Jagniątkowie są dwa główne węzły szlaków turystycznych: Jagniątków i Pod Dębem

Z punktu Jagniątków (skrzyżowanie ulic Karkonoskiej i Michałowickiej) wiodą szlaki:

szlak czarny Pod Petrovou Boudou– do punktu Pod Petrovou Boudou – czas przejścia ok. 2 godz.

Jelenia Góra szlaki turystyczne - szlak czarny do schroniska Pod Łabskim Szczytem– do schroniska Pod Łabskim Szczytem – czas przejścia ok. 2 godz. 20 min.

szlak żółty z Jeleniej Góry do Piechowic– do Piechowic przez Sośnik, Grzybowiec, Trzmielec – czas przejścia ok. 1 godz. i 45 min.

szlaki turystyczne z Jeleniej Góry - szlak żółty na Słonecznik– na Słonecznik i dalej w Karkonosze przez Przesiekę (Wodospad Podgórnej) Borowice, Pielgrzymy – czas przejścia ok. 5 godz.

Jelenia Góa Jagniątków szlaki turystyczne - szlak niebieski na Czarny Kocioł Jagniątkowski– do Martinovej Boudy w Czechach przez Czarny Kocioł Jagniątkowski i Czarną Przełęcz – czas przejścia ok. 2,5 godz.

Z punktu Pod Dębem (ul. Karkonoska, okolice Hoteliku pod Dębem) wiodą szlaki:

szlak zielony z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby– do Szklarskiej Poręby przez Grzybowiec, Michałowice, Piechowice, Wodospad Szklarki – czas przejścia ok. 3 godz.

szlaki turystyczne w Karkonoszach– na Zamek Chojnik – czas przejścia ok. 1 godz.

Jelenia Góra szlaki turystyczne do Podgórzyna– do Podgórzyna Dolnego – czas przejścia ok. 1,5 godz.

 

Sobieszów szlaki turystyczne

Na najbardziej znaną atrakcję Jeleniej Góry Sobieszowa – Zamek Chojnik wiodą szlaki:

Jelenia Góra szlak czarny na zamek Chojniki szlak czerwony z Jeleniej Góry na Zamek Chojnik– z okolic skrzyżowania ulic Bronisława Czecha i Karkonoskiej. Dobrym rozwiązaniem, na krótką wycieczkę jest wędrówka na Zamek Chojnik jednym z nich, a powrót drugim. Z okolic Zamku Chojnik można przedłużyć sobie wycieczkę do jednej z pobliskich miejscowości: Zachełmie, Przesieka, Podgórzyn.

szlak żółty na Zamek Chojnik z Sobieszowa– z punktu Podzamcze (ul Bronisława Czecha) – przy drodze na Podgórzyn. Trasa ta jest łagodniejsza.
Wędrówka każdym z tych szlaków zajmie około godziny.

MAteriały pobrane ze strony www.jelenia.info.pl