Do startu zostaje nie całe 24 godziny. Pojawia się stres, niepewność co do swoich przygotowań, pytanie o posiłki przed biegiem. Co robić?

Dzień przed startem:

  • ROZRUCH. Raczej odpuszczamy trening i pozwalamy naszemu organizmowi spokojnie wypocząć i nabrać sił na jutrzejsze zawody. Nie oznacza to, że mamy nic nie robić i przeleżeć cały dzień. Niektórzy sportowcy robią to w ten sposób, że 2-3 dni przed startem odpoczywają a dzień przed robią delikatny rozruch. Sam na razie nie mogę niczego więcej dodać od siebie bo sam po raz pierwszy startuje. Osobiście nie zamierzam leniuchować cały dzień a zrobić sobie delikatne 2-3 km truchtem aby lekko pobudzić mięśnie.
  • NAWODNIENIE. Fachowcy polecają dobrze nawodnić organizm. Najprostsza metoda to oczywiście woda. W przypadku gdy ktoś korzysta z izotoników dawka 0,5 L nie powinna zaszkodzić. U osób, które nie kosztują takich napojów codziennie to oczywiście nie polecamy eksperymentów.
  • POSIŁEK. Dzień przed startem wypada spożyć dość dużą dawkę węglowodanów w postaci makaronów. Muszą to być jednak potrawy, które łatwo się strawią i nie będą nam zalegać na żołądku w dniu startu. Oczywiście witaminki w najprostszej postaci. Nie warto eksperymentować z posiłkami. Jedzmy tylko sprawdzone potrawy, które w żaden sposób nam nie zaszkodzą.
  • PLANOWANIE. Dzień przed startem jeśli to możliwe warto by odebrać pakiet startowy, zapoznać się z trasą. Spróbować zaplanować odcinki trasu, rozłożenie sił. Przygotować ewentualny strój dopasowany do warunków atmosferycznych. Przypiąć numer startowy oraz dodatkowe gadżety jeśli takie używamy. Ja osobiście skorzystam z pulsometru oraz nawigacji i jeszcze dzisiaj odbiorę pakiet startowy.
  • DOJAZD. Jeżeli dojeżdżamy dalej na zawody warto sprawdzić trasę dojazdu, miejsca parkingowe i dowiedzieć się dokładnie o możliwości wykorzystania szatni, schowków itd itd na czas startu.
  • SEN godz 16-18 kolacja co by nasz organizm mógł spokojnie wszystko przetrawić i do łóżka. Próbować zasnąć choć na swoim przykładzie wiem, że nie będzie to proste.

 

biegamcolor